دعای عظم البلا
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
سوره مبارکه احزاب - آیه شریفه 56


اَ لـ ـلّـ ـهُـ ـمَّ   صَـ ـلِّ   عَـ ـلـ ـی   مـُ ـحَـ ـمَّـ ـدٍ   وَ   آ لِ   مـُ ـحَـ ـمَّـ ـدٍ
وَ
عـَـ ـجـِّـ ـل   فـَ ــرَ جَـ ـهُـ ــم

کد برای وبلاگ :: قالب وبلاگ :: کد آهنگ وبلاگکد دعای فرج برای وبلاگحب العباس :: کرامات حضرت ابوالفضل

به سوی خدا - » گناهان چشم وراهکارهای جلوگیری ازآن

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ صل علی محّمد و آل محّمد و عجّل الفرجّهم

 

» گناهان چشم وراهکارهای جلوگیری ازآن:

چشم یکی از کوچکترین اعضای آدمی است که خود به تنهایی می تواندگناهان بسیاری را ایجاد کند.

» نگاه به نامحرم در نگاه قرآن کریم:

1."قُل للمؤمِنینَ یَغُضّوا مِن اَبصارِهِم؛(نور،30)به مردان مؤمن بگو:چشم های خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند."

2."وقل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن؛(نور،31)به زنان مؤمن بگو:چشم های خود را از نگاه به نامحرمان فروگیرند."

3."یعلم خائنه الا عین وما تخفی الصدور؛(غافر،19)اوچشم هایی را که به خیانت گردش می کند میداند واز آن چه درسینه ها پنهان است با خبر است."

4. چشم فرو بستن از نامحرم،موجب پاکی و رستگاری است.

قرآن کریم درباره حکمت این حکم می فرماید:این کار برای آنان پاکیزه تر است،زیرا خداوند به آنجه می کنند آگاه است(نور،30)پس نگاه نکردن به نامحرم مقدّمه پاکیزگی ورستگاری است.

در نگاه احادیث:

1. چشم چرانی،موجب تسلّط شیطان بر دل انسان است.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) می فرمایند:"نگاه کردن،تیر مسمومی از تیرهای شیطان است؛پس کسی که از ترس خداوند ترک کند،خداوند ایمانی به او عطا می کند که شیرینی اش را در قلبش می یابد."

2. چشم چرانی موجب هلاکت است.

"رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم)فرمود:"نگاه اول خطا است،نگاه دوم عمد است ونگاه سوم موجب هلاکت است."

3. چشم چرانی موجب تحریک شهوت وایجاد فتنه است.

"امام صادق(علیه السلام)فرمود:

نگاه دوباره به نامحرم،شهوت را در دل غرس می کندواین کار برای صاحب آن از حیث فتنه کافی است."

به فرموده امام صادق (علیه السلام)،کسی که به نامحرم نگاه نکند،خداوند از حورالعین به او تزویج می کند.معصوم علیه السلام فرموده نگاه به نامحرم موجب کوری چشم می شود.

"یک چهارم مغزاطلاعات بینائی راتحلیل وذخیره می کند.کسانی که نگاه جنسی به نا محرم دارند متابولیسم قندوچربی خونشان دچار تغییرات گسترده شده وافزایش قند خون وچربی آن را باعث می شود.همه می دانند از عوارض قند خون کوری چشم بیمار مبتلا می باشد.از اعجاز قرآن اینکه معصوم علیه السلام فرموده قرآن بخوانید که نور چشم را زیاد می کند.مشکلات چشمی در بیماران مبتلا به افزایش قند خون با خواندن قرآن کاهش واز بین می رود.

زدست دیده ودل هردو فریاد   که هر چه دیده بینددل کند یاد

بسازم خنجری نیشش ز فولاد   زنم بردیده تادل گرددآزاد

برخی براین باورند که برای جلوگیری از گناه چشم باید چشم را کور کرد وراه دیگری نیست سرودن شعر نیز به همین منظور بوداما مهم این است که این خصلت را از خود دور کنی نه این که ابزار گناه را نابود کنی.پس شعر غلط است بایددیده داشته باشی وگناه نکنی.

»راهکارهای جلوگیری از این گناه:

1- دیدن شگفتی ها :

رسول خدا-صلی الله وعلیه وآله-فرمود:چشم هایتان را(ازنامحرم)بپوشانید تا عجایب وشگفتی ها را ببیند.غُضُّوا اَبصارَکُم تَرَونَ العَجائِبَ

2- راحتی قلب:

امام علی-علیه السلام-فرمود:آن که از نا محرم چشم خود را فرو نهاد،قلبش را راحت کرده است.مَن غَص طَرفَهُ اَراحَ قََلبَهُ

3- خلق وخوی نیک:

هم چنین آن حضرت فرمود:کسی که نگاهایش کنترل شود،صفاتش نیکو گردد.مَن غُضَّت اَطرافُهُ حَسَنَت اَوصافُهُ

4-پاداش الهی:

"امام صادق-علیه السلام-فرمود:مَن نَظَرَاِلی امرأۀٍ فَرَفَعَ بَصَرَهُ اِلیَ السَّماءِاَو غَمَضَ بَصَرَهُ لَم یَرتَدَّ اِلَیهِ بَصَرُهُ حَتّی یَُزَوُّجَهُ الله مِنَ الحُورِالعینِ

هر کسی زنی راببیند وبلافاصله دیده اش را به آسمان بدوزد یا چشم فروبندد،چشم باز نگرداند مگر آنکه خداوند حوریان بهشتی را به عقد او درآورد.

۵- چشیدن شیرینی ولذت ایمان :

"پیامبراسلام-صلی الله علیه وآله-فرمود:

نگاه(به نامحرم) تیر زهرآلودی از تیرهای شیطان است وهر کس آن را از ترس خدا ترک کند،خداوند چنان ایمانی به او عطا کند که شیرینی اش را در دل خویش احساس کند.

اَلَّنَظَرُ سَهمُ مَسموُمٌ مِن سِهامِ اِبلیسَ فَمَن تَرَکَها خَوفاً مِنَ اللهِ اَعطاهُ اللهُ ایماناً یَجِد حَلاوََتهُ فی قَلبِهِ

6- نشانه شجاعت ودلیری:

پیامبر(ص) فرمود:شجاع ترین مردم کسی است که برخواهش نفسانی اش چیره شود.اَشجَعُ النّاسِ مَن غَلَبُ هَواهُ

چشم پوشی کنید تا ناموستان حفظ شود

هرکه باشد نظرش در پی ناموس کسان    پی ناموس وی افتد نظر بوالهوسان

"یکی از آثار زیان بار چشم چرانی که روایات نیز به آن اشاره کرده اند این است که این عمل باعث می شود که خانواده خود فرد چشم چران نیز از چشم های ناپاک در اما ن نماند.

در روایات آمده است :از هر دستی بگیری با همان دست پس می گیری ،چنان که فرموده اند :آن ور که جزا دهی جزا بینی .(کَما تُدینُ تُدانُ)

"امام صادق علیه السلام فرمود:در زمان حضرت موسی-علیه السلام-مردی با زنی زنا کرد وقتی به خانه خویش آمد،مردی را با زن خود دید،آن مرد را نزد حضرت موسی آوردواز او شکایت کرد.درآن لحظه جبرئیل بر آن حضرت نازل شد وگفت:هر کس به ناموس دیگران تجاوز کند به ناموس خودش تجاوز کنند.حضرت موسی به آن دو فرمود:با عفت باشید تا ناموستان محفوظ بماند.

بنابراین،مؤمن با غیرت هرگز به نامس دیگران نگاه حرم نمی کند،چرا که نمی خواهد کسی به ناموسش نظر بد داشته باشد.

شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید:آیا نگاه کردن به پشت سر زن هایی که عبور می کنند جایز است؟

حضرت پاسخ داد:اگر به ناموس شما این گونه نگاه کنند،خوشنود می شوید؟!

آن گاه فرمود:برای مردم همان را بخواهید که برای خود می خواهید.

"بسیاری از احکام الهی فلسفه ای روشن و واضح دارند که نیاز به تفسیر و تأویل ندارد . مسئلۀ حرمت، نظر به نامحرم و اجتناب و پرهیز از دیدن مناظر ممنوع بیشتر به خاطر این است که نگاه به نامحرم و یا تصویرهای مستهجن موجب طغیان شهوت جنسی و هوس های حیوانی و ایجاد حسرت های طولانی خواهد شد. نتیجة طغیان شهوت، مغلوب شده عقل و سست شدن اراده و اختیار است که انسان را مجبور می کند به طرف عملی برود که شرعاً بر او حرام است. این نکه با اصل آرامش در زندگی و داشتن اعتدال و میانه روی مخالفت پیدا خواهد کرد. چشمی که عادت به دین مسائل حرام بکند، صاحبش را از زندگی عادی جدا می کند.

"پیامبر بزرگوار اسلام(ص) فرمود:"نظر (نگاه حرام) تیری مسموم از تیرهای شیطان است. پس اگر کسی به خاطر ترس ا خدا آن را ترک کند، خداوند متعال ایمانی به او عطا می کند که شیرینی اش را در قلبش می یابد".

"امام صادق(ع) فرمود:" چه بسا یک نگاه کوتاه، حسرت بلند و درازی را به ارث بگذارد".

»با توجه به استشهادی که از آیه و روایت در باب حرمت نگاه کردن، نیز عواقب سوء نظر بیان شده است، انسانی که می خواهد در طریق تربیت قرار گیرد، به توصیه های مربوطه عمل خواهد کرد، گرچه در دوران جوانی شیطان با تمام قوا به صحنه آمده و تمام مظاهر دنیا و جلوه های فریبنده اش را عرضه میک ند ، ولی اگر انسان بتواند ایستادگی کند، بهترین عبادت ها را کسب کرده است.
از پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است:"‌برترین اعمال (عبادت ها) سخت ترین و مشکل ترین آن است".
"پس در راه کسب عبادت ، هر چقدر به زحمت و سختی بیشتری افتد، اجر و پاداش بهتری می برد. در حدیث آمده:چشم آدم چشم چران را در قیامت پر از آتش خواهند کرد. برای جلوگیری از چشم جرانی نخست روح تقوا را باید تقویت کرد. با توجه این که گناهی است بدون نتیجه، لذتی است زودگذر و گناهی است ماندگار و خدا چشم چران را دوست ندارد، چشم چرانی باعث حسرت و اندوه می شود و اختلاف خانوادگی تشدید می گردد.

                                                                         التماس دعا

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 22:17  توسط امیر محمدی  |